Skip to content

Żelazo

Hazard w kasynach online to idealny sposób na szybkie zdobycie dużej gotówki. Dzięki szerokiemu wyborowi gier, takich jak poker, ruletka czy automaty, emocje i adrenalina są gwarantowane. Grając w kasynie zetcasino internetowym, możesz poczuć dreszczyk emocji i szansę na ogromne wygrane. Nie bój się ryzykować – wierząc w swoje szczęście, masz szansę na prawdziwe pieniądze i niezapomniane doświadczenia.

Żelazo jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidło­wego funkcjonowania organizmu, obecnym w pra­wie wszystkich komórkach, w tym m.in. w dwóch najważniejszych białkach – hemoglobinie, biorącej udział w transporcie tlenu i mioglobinie, występują­cej w mięśniach i odgrywającej rolę w magazynowa­niu tlenu.

Pierwiastek ten jest także składnikiem wielu enzymów i białek biorących udział w metabolizmie organizmu. Żelazo jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego.

Niedobór żelaza doprowadza do niedokrwistości charakteryzującej się bladością powłok skórnych, męczliwością, osłabieniem, zabu­rzeniami koncentracji, tachykardią oraz upośledzo­nym łaknieniem. Coraz więcej badań również wyka­zuje na związek niedoboru żelaza z pogorszeniem funkcji poznawczych dziecka i zaburzeń koncentracji, jak również z pogorszeniem wydolności fizycznej.


Nadmierne spożycie produktów zawierających żelazo może mieć również negatywne skutki, związane m.in. z upośledzonym wchłanianiem innych minerałów, np. miedzi. U doro­słych badania epidemiologiczne sugerują związek pomiędzy chorobami układu krążenia, a nadmiernym spożyciem żelaza.

Dr n. med. Katarzyna Bąk-Drabik

Katedra i Klinika Pediatrii w Zabrzu
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach