Witaminami nazywamy szereg różnych związków, które są składnikami niezbędnymi dla normalnego przebiegu wielu procesów zachodzących w tkankach organizmu ludzkiego, ale nasz organizm nie potrafi ich wytwarzać i muszą one być dostarczane z pożywieniem lub w razie potrzeby w postaci preparatów farmaceutycznych. Witaminy nie są ani źródłem energii, ani materiałem budulcowym, ale są absolutnie niezbędne do życia.
Z punktu widzenia chemicznego witaminy dzielą się na: rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K) oraz – rozpuszczalne w wodzie (C, B1, B2, B3, B5, B6, B7, Kwas Foliowy, B12, P). Wiedza o witaminach i ich roli dla organizmu opiera się na badaniach klinicznych, które to badania są podstawą do tworzenia zaleceń obowiązujących w danym kraju dla jego populacji.
Obraz kliniczny:
Niedobór witamin może być spowodowany zbyt małą ich ilością w pożywieniu, zaburzeniami we wchłanianiu danej witaminy w przewodzie pokarmowym, zwiększeniem zapotrzebowania na witaminy w niektórych chorobach. Brak lub niedobór którejś z witamin powoduje odpowiednie objawy kliniczne.
Całkowity lub znaczny brak witaminy nazywamy awitaminozą, a tylko częściowy jej niedobór hipowitaminozą. Obecnie rzadko spotykamy się z całkowitymi awitaminozami, natomiast hipowitaminozy o różnym nasileniu lub stany zamaskowanego niedoboru witamin mogą zdarzać się stosunkowo często.
Dr n. med. Katarzyna Bąk-Drabik
Katedra i Klinika Pediatrii w Zabrzu
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Powiązane artykuły:
Jakie witaminy są najważniejsze dla dzieci? Poradnik rodzica >>
Gdzie występuje witamina C? Zdrowe jedzenie dla dzieci i dorosłych >>
Witamina A. Na co pomaga i do czego się przydaje? >>