Skip to content

Witaminy i ich znaczenie

Witaminami nazywamy szereg różnych związków, które są składnikami niezbędnymi dla normalnego przebiegu wielu procesów zachodzących w tkankach organizmu ludzkiego, ale nasz organizm nie potrafi ich wytwarzać i muszą one być dostarczane z poży­wieniem lub w razie potrzeby w postaci preparatów farmaceutycznych. Witaminy nie są ani źródłem energii, ani materiałem budulcowym, ale są absolut­nie niezbędne do życia.

Z punktu widzenia chemicznego witaminy dzielą się na: rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K) oraz – roz­puszczalne w wodzie (C, B1, B2, B3, B5, B6, B7, Kwas Foliowy, B12, P). Wiedza o witaminach i ich roli dla organizmu opiera się na badaniach klinicznych, które to badania są podstawą do tworzenia zaleceń obo­wiązujących w danym kraju dla jego populacji.

Obraz kliniczny:

Niedobór witamin może być spowodowany zbyt małą ich ilością w pożywieniu, zaburzeniami we wchłanianiu danej witaminy w przewodzie pokarmo­wym, zwiększeniem zapotrzebowania na witaminy w niektórych chorobach. Brak lub niedobór którejś z witamin powoduje odpowiednie objawy kliniczne.

Całkowity lub znaczny brak witaminy nazywamy awitaminozą, a tylko częściowy jej niedobór hipowitaminozą. Obecnie rzadko spotykamy się z całkowitymi awita­minozami, natomiast hipowitaminozy o różnym nasi­leniu lub stany zamaskowanego niedoboru witamin mogą zdarzać się stosunkowo często. 

Dr n. med. Katarzyna Bąk-Drabik

Katedra i Klinika Pediatrii w Zabrzu
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Powiązane artykuły:

Jakie witaminy są najważniejsze dla dzieci? Poradnik rodzica >>
Gdzie występuje witamina C? Zdrowe jedzenie dla dzieci i dorosłych >>
Witamina A. Na co pomaga i do czego się przydaje? >>