Prawidłowe żywienie dzieci i młodzieży ma podstawowe znaczenie dla ich zdrowia, wpływa na wszystko co dzieje się w organizmie, ma także istotne znaczenie dla samopoczucia naszych dzieci.
Prawidłowe żywienie w dzieciństwie i młodości jest warunkiem: prawidłowego i harmonijnego wzrastania i dojrzewania, dobrego zdrowia, sprawności fizycznej i zdolności do nauki, ochrony przed niedoborami pokarmowymi oraz zmniejszenia ryzyka przedwczesnego rozwoju miażdżycy i innych chorób powstających na tle nieprawidłowego żywienia.
W zależności od fazy rozwoju organizmu (tkanek, narządów) niewłaściwa dieta lub niedożywienie może prowadzić do nieodwracalnych zmian, np. w ośrodkowym układzie nerwowym, co może spowodować opóźnienie rozwoju intelektualnego i emocjonalnego. Ponadto niedożywienie upośledza odporność humoralną i komórkową, sprzyjając zakażeniom.
Żywienie dzieci powinno być zgodne ze zmieniającymi się potrzebami rozwijającego się organizmu. Rozwój dziecka nie przebiega w jednakowym rytmie i w czasie jego trwania są okresy o różnej intensywności. Najszybsze tempo wzrastania przebiega w życiu płodowym oraz po urodzeniu. W żadnym innym okresie życia wzrost i rozwój człowieka nie przebiega z taką intensywnością.
Dr n. med. Katarzyna Bąk-Drabik
Katedra i Klinika Pediatrii w Zabrzu
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Powiązane artykuły:
Zbilansowana dieta dla dziecka – co powinna zawierać? >>
Jak wspierać rozwój dziecka? Poznaj sekret właściwej diety >>
Cukier w diecie dziecka – sprawdź, jak go zastąpić >>