Jak wspierać rozwój dziecka? | Ibuvit
Skip to content

Jak wspierać rozwój dziecka? Poznaj sekret właściwej diety

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Dzieci w zatrważająco szybkim tempie rosną i intensywnie się rozwijają. Etap rozwojowy dziecka zaczyna się już w brzuchu mamy, gdzie zaczyna się kształtowanie zdrowia malucha. Jednak, aby ten proces przebiegał w prawidłowy sposób organizm pociechy potrzebuje budulca w formie witamin oraz minerałów. Najpierw wszystkie niezbędne składniki dostarczane są w trakcie karmienia piersią, a następnie podczas rozszerzania diety dziecka. W dalszej części artykułu dowiesz się jak wspierać rozwój dziecka, a także jak skomponować pełnowartościową dietę dla malucha.

Co dziecko powinno jeść?

Prawidłowe żywienie jest kluczowe na każdym etapie rozwojowym dziecka. Szczęśliwi rodzice doceniają każdą chwilę spędzoną ze swoją pociechą. Obserwują i wspomagają prawidłowy rozwój dziecka zapewniając mu wszystkiego czego potrzebuje. Maluch przez pierwsze 6 miesięcy życia jest karmiony wyłącznie piersią matki lub mlekiem modyfikowanym, a po tym czasie przychodzi czas na wprowadzenie produktów stałych. W jadłospisie 6-8 miesięcznego maluszka oprócz mleka mamy powinny znaleźć się 2-3 posiłki uzupełniające pod postacią małych przekąsek (ugotowanych warzyw, cząstek owoców). U dziecka między 8 a 10 miesiącem życia ilość głównych posiłków powinna się zwiększyć do 4, a dodatkowo warto wprowadzić małe przekąski. Dziecko po przekroczeniu 12-stego miesiąca życia nadal intensywnie się rozwija. Stawia pierwsze kroki, doskonali swoje zdolności manualne i komunikacyjne. Kolejny rok jego życia to dalszy etap rozwoju organizmu, dlatego jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest nie mniejsze niż dotychczas. Jak wspierać rozwój dziecka na tym etapie życia? Co podawać rocznemu i dwuletniemu maluchowi?

chłopiec podczas zdrowego posiłku

Po ukończeniu 1. roku życia dziecko nabywa umiejętności żucia i gryzienia pokarmów, dlatego warto wprowadzać zdrowe, nieprzyprawione produkty, które dziecko będzie mogło skonsumować. Sposób i kolejność rozszerzania diety powinno odbyć się zgodnie ze schematem żywienia niemowląt. W jadłospisie dziecka po 1. roku życia powinny znaleźć się różne rodzaje warzyw, owoców, różne gatunki mięsa, ryby, jaja, produkty zbożowe, tłuszcze roślinne i zwierzęce. Ogromną rolę pełni nabiał, który jest świetnym źródłem wapnia. Pierwiastek ten wbudowywany jest do kości i zębów. Aby poprawić wchłanialność wapnia z przewodu pokarmowego niezbędna jest obecność witaminy D3.

Dieta dwu i trzy letniego dziecka powinna być przede wszystkim urozmaicona, smaczna, a także powinna wspomagać rozwój dziecka. W prawidłowym żywieniu dziecka ważna jest regularność spożywania posiłków oraz wysoka wartość odżywcza. W każdym posiłku powinno znaleźć się pełnowartościowe białko, które potrzebne jest do rozwoju rosnącego dziecka.1,2

Dieta dziecka. Jak nauczyć je dobrych nawyków?

Najważniejszą rolę w procesie nawyków żywieniowych odgrywają rodzice. Odpowiednie żywienie dziecka to klucz do jego zdrowego trybu życia w przyszłości. Warto zapewnić dziecku dostępność świeżych owoców i warzyw. Forma posiłków może być w różnej formie, co pozwoli zachęcić małego szkraba do ich skosztowania.

Dzieci najszybciej i najłatwiej uczą się, powielając zachowania swoich rodziców. Dlatego ważne i istotne jest, dawanie dziecku najlepszego przykładu. Pamiętaj, aby unikać produktów, które zawierają dużą dawkę cukru. Powoduję on zniekształcenie kubków smakowych. Lepiej zamienić kupny deser na własny wypiek. Zainspiruj dziecko i przygotuj owsiane ciastka, placuszki bananowe zastępując cukier innym wymiennikiem. Im więcej kulinarnych, zdrowych wariacji tym dziecko chętniej sięgnie po dobrej jakości produkt żywnościowy. Pozwól maluchowi wybrać jego ulubione jedzenie. Przedstaw swoje propozycje posiłków, a tym sposobem zwiększysz jego ciekawość i urozmaicisz jego dietę. Dziecko samo zdecyduje na co ma ochotę, nie zmuszaj go do jedzenia, bo może to przynieść odwrotny efekt i zniechęcić dziecko do jedzenia.

Jedzenie bogate w minerały i witaminy

Jak stymulować rozwój dziecka, aby miało chęć do poznawania świata, aktywności i zabawy? Pierwszym podstawowym krokiem jest zapewnienie odpowiednio zbilansowanego jadłospisu, który dostarczy wszystkich niezbędnych substancji odżywczych do prawidłowego rozwoju. Witaminy takie jak A, B, C, D, E i K oraz minerały w postaci wapnia, fosforu, magnezu, żelaza i cynku są absolutnie niezbędne dla prawidłowego rozwoju i zdrowia malucha. Pełnią one funkcje regulacyjne i najlepiej spożywać je w naturalnej postaci – jedząc warzywa, owoce, jaja, ziarna zbóż, mięso i ryby. Jakie owoce warto włączyć w codzienny jadłospis, aby wspomagać rozwój dziecka? Najlepszym wyborem będą świeże, sezonowe owoce, które są przepełnione dawką istotnych dla organizmu witamin. Warto wprowadzić owoce jagodowe, czyli borówki, maliny, truskawki, jeżyny, porzeczki a także jabłka, gruszki, brzoskwinie, nektarynki, śliwki, cytrusy i wiele innych. Są one wspaniałym źródłem antyoksydantów, błonnika -witamin które wspierają rozwój dziecka. Warto pamiętać, że organizm ludzki nie jest w stanie magazynować wielu witamin (magazynujemy jedynie witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czyli A, D, E i K), więc dlatego jest ważne, by dostarczać je codziennie, i dbać o ich podaż.

Dania:
Śniadanie: Truskawkowa owsianka na mleku roślinnym z pokruszonymi migdałami
2 śniadanie: Chleb razowy z sałatą, serem żółtym i świeżymi warzywami
Obiad: Leczo z komosą ryżową (cukinia, papryka, pierś z kurczaka, cebula, pomidory)
Podwieczorek: Jogurt naturalny z bananem, płatkami orkiszowymi, pestkami dyni
Kolacja: Jajko na twardo z chlebem razowym i wiosenną sałatką (rzodkiewka, szczypiorek, ogórek świeży)

Witaminy i mikroelementy powinny być spożywane w codziennej diecie pod postacią dużych porcji owoców i warzyw. Dzięki zróżnicowanej i pełnowartościowej diecie jesteśmy w stanie je dostarczyć do organizmu malucha za wyjątkiem witaminy słońca, którą należy suplementować (niestety w naszym klimacie produkcja witaminy D w skórze pod wpływem słońca jest niewystarczająca dla rosnącego organizmu). Witamina D, dba o utrzymanie prawidłowego stanu kości i zębów, wchłanianie i wykorzystanie wapnia i fosforu oraz utrzymanie prawidłowego stężenia wapnia we krwi. Dodatkowo wspiera funkcjonowanie tarczycy i podziały komórek, do których dochodzi przez całe życie, ale szczególnie intensywnie w okresie rozwoju. Na rynku występuję wiele preparatów z witaminą D3, które będą wspierać rozwój dziecka w ulubionych i łatwo przyswajalnych formach.

Jak wspierać rozwój dziecka? Podsumujmy!

Czuwanie nad prawidłowym rozwojem dziecka od chwili jego poczęcia to bardzo ważna rola odgrywana przez rodziców. Rozwój dziecka w pierwszym roku życia ma ogromne znaczenie dla jego przyszłości. Zastanawiamy się „Jak wspierać rozwój dziecka?”. Podstawowym krokiem jest zapewnienie maluchowi, wszystkich niezbędnych składników odżywczych pozyskiwanych z żywności. Odpowiednia dieta ma na celu wspieranie prawidłowego funkcjonowania organizmu, stwarzając najlepsze warunki do rozwoju dziecka.

Powiązane artykuły:

Jaką rolę odgrywa białko w diecie dziecka? >>
Cukier w diecie dziecka – sprawdź, jak go zastąpić >>
Zmiana w diecie dziecka – kiedy odstawić naturalny pokarm? >>

1Peckenpaugh Nancy J. Podstawy żywienia i dietoterapia, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, Wrocław 2015, ss.4-5, 433-443, 463-475.
2Stolarczyk A, Szott K, Socha P. Ocena sposobu żywienia niemowląt w wieku 6 i 12 m. ż. w populacji polskiej w odniesieniu do zaleceń Schematu Żywienia Niemowląt z 2007 roku. Standardy Medyczne Pediatria 2012, s. 545-551.
3Mika M., Matuszczyk P., Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u niemowląt i małych dzieci, Standardy Medyczne Pediatria, 2017, T. 14, s. 733-738.
4Peckenpaugh Nancy J. Podstawy żywienia i dietoterapia, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, Wrocław 2015, ss.83-87, 109-115.

Bibliografia:
Mika M., Matuszczyk P., Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u niemowląt i małych dzieci, Standardy Medyczne Pediatria, 2017, T. 14, s. 733-738.
Peckenpaugh Nancy J. Podstawy żywienia i dietoterapia, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, Wrocław 2015, ss.4-5, 83-87, 109-115, 433-443, 463-475.
Stolarczyk A, Szott K, Socha P. Ocena sposobu żywienia niemowląt w wieku 6 i 12 m. ż. w populacji polskiej w odniesieniu do zaleceń Schematu Żywienia Niemowląt z 2007 roku. Standardy Medyczne Pediatria 2012, s. 545-551.